Jak kvalitně bydlet a šetřit jen na správném místě
Chtěl bych zrekonstruovat byt po babičce. Koupelna je maličká, chodba gigantická. A ta podlaha už má taky nejlepší roky za sebou. Se ženou už máme na bydlení o dost jiné nároky. Chtěli bysme to moderní. Třeba se časem ještě rozrosteme, tak aby to bylo i trochu variabilní.“
Poznáváte se? Alespoň v některé části?
Pojďte se podívat, která rozhodnutí musíte nezbytně udělat, aby rekonstrukce vašeho bytu nebyla jen drahé fiasko.
Původní funkcionalistický interiér
Vše hodnotné se vyplatí při rekonstrukci zachovat
Vzít to z gruntu, nebo jen vymalovat?
Většina klientů, kteří přichází, jsou někde na půli cesty. Chtějí krásné bydlení a myslí si, že vymalujeme, položíme novou podlahu, opravíme padající dvířka v kuchyni, navrhneme dvě komody, a budou spokojeně bydlet.
Samozřejmě je to možná cesta. Ale my ji s klienty nerealizujeme.
V poměru cena výkon je totiž pro klienta ta nejhorší. Je drahá a bez skutečného efektu.
A architekt, který se do ní s vámi pustí, vás jen opije rohlíkem. Jak to?
Rekonstruovat byt je jako opravovat veterána. Když jenom vyklepete, nastříkáte a naleštíte kapotu, budete asi tak dvě minuty králem silnic. A pak vás bude stát nekonečnou energii a prudu, odtáhnout ten nablýskaný vrak zpátky do garáže.“
Stejné je to i s rekonstrukcí bytu. Jen povrchové úpravy nikdy nestačí. A dovedou vás do bodu, kdy budete muset za pár let začít znovu.
Proto máme mnohokrát zopakovanou zkušenost, že při rekonstrukci bytu jsou skutečně smysluplné jenom dvě cesty.
První cesta. Vymalujte
Pokud nemáte na celkovou rekonstrukci peníze, nebo se vám do ní nechce a chcete jen tak něco „pošolíchat“, nechte to být. Vymalujte, utáhněte skříňky v kuchyni a jednoduše bydlete.
Neřešte obklady, ani novou kuchyň. Nastěhujte se a užijte si svůj starý byt. Se všemi jeho nedokonalostmi i retro atmosférou.
Skutečná rekonstrukce bytu totiž neznamená jen jeho vybavení novým nábytkem, nové dlaždičky v koupelně, nebo opravu toho, co nefunguje. Znamená především nově vybudovat vnitřní architekturu celého prostoru, která vám umožní ho úplně jinak, moderně používat.
Životní styl mojí babičky mi nevyhovuje
Životní styl i používání obytného prostoru se totiž každých dvacet let významně změní. A to, co považovaly za funkční naše babičky, je dnes přežité. Na mnoha místech vám to bude dokonce překážet.
Přitom i starý byt jde přetvořit tak, aby si uchoval svého ducha, zbylo z něj všechno dobré a funkční a zároveň perfektně reagoval na potřeby současných majitelů.
Navíc, téměř pravidelně se nám děje, že změnou dispozic významně zvětšíme celkový užitný prostor bytu, který může majitel využívat úplně jiným způsobem. V jiném rozsahu. Vlastně by se dalo říct, že najdeme životní prostor i tam, kde to doteď vypadalo, že žádný není.
Pokud tedy jen oprášíte povrchy, budete mít na konci rekonstrukce zase jen ten starý byt, se všemi jeho neduhami, oblečený do líbivého, ale nefunkčního kabátku.
Celé to bude stát ½ až ⅔ peněz, co by stála rekonstrukce celková.
Jenže výsledný efekt bude o 70 % horší.
Proto se nenechte zblbnout líbivým designem. Pokud je to ve vašich možnostech, našetřete na celkovou rekonstrukci a pusťte se do ní raději později, ale s akcentem na opravdu kvalitní, dotažené bydlení.
Před rekonstrukcí
Funkcionalistická elegance v novém kabátě
Druhá cesta. Rekonstrukce krok za krokem
Víte, jaké tajemství vám většina architektů zatají?
Že vzhled a design je vlastně až třešnička na dortu. Jistě, velmi důležitá, ale přichází na řadu až mnohem později. A to, jak se vám bude bydlet, jak se budete v novém domově cítit, ovlivňuje jen asi z 30 %.
Obrovský vliv na celkové vyzařování prostoru má totiž právě jeho vnitřní architektura. A to nejen perfektně navržené dispozice, ale i chytrá řešení, která především zohlední, jak každý den žijete. A umožní vám mít například oddělenou šatnu, váš osobní budoár, nebo třeba místnost na sušení prádla.
Luxus není v nejdražší sedačce, ani v nejmodernější elektronice. Luxus je, když máte všechno po ruce. Když s vámi váš prostor komunikuje a vy v něm rádi jste. Luxus je, když vás váš prostor i po letech baví a znovu a znovu vás zve k používání. Místo aby vás jen líbivě oslňoval nahoněnou velkolepostí.“
Před lety jsme dělali pokusy na lidech
Vzali jsme nového klienta do bytu, u kterého jsme věděli, že v něm proběhla rekonstrukce jen na oko. A pak do našeho bytu, kde dostal péči každý detail. Včetně dispozic i detailů, které nejsou v interiéru na první pohled tak moc vidět. Jako dobře vyřešená světla, vypínače, nejvýhodnější rozmístění koupelen, skutečně efektivní úložné prostory.
Bylo zajímavé sledovat, jak se klient v prvním prostoru ošíval, zdráhal se posadit, necítil se tam. A jak rychle a přirozeně se zabydlel v našem interiéru.
A než odešel, několikrát zopakoval: „Přesně takhle to chci u nás doma.“
Domov není místo, kde si zvyknete
Libovolné místo se totiž nestane příjemným domovem jenom tím, že v něm dlouho bydlíte a zvyknete si na něj. Skutečný domov musí vzniknout vám na míru. Potřebuje, abyste se do něj otiskli. A vy potřebujete, aby s vámi vaším způsobem komunikoval.